Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urzędu Miasta Redy
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Zadbajmy o klimat w te Święta!

Zadbajmy o klimat w te Święta!

 

Chcesz zadbać o dobry klimat na naszej planecie również podczas Świąt? Oto kilka wskazówek jak sprawić, aby nasze Święta były nie tylko zdrowe i szczęśliwe, ale także ekologiczne.

  1. Planuj zakupy
  • Zrób listę potraw i rzeczy do zrobienia a następnie listę niezbędnych zakupów. Zastanów się, czy znajduje się na niej coś, bez czego możesz się obejść. Być może zostało coś z zeszłego roku, może masz już to w domu lub możesz użyć zamiennika?
  1. Kupuj przemyślane prezenty
  • Nie wiesz, co kupić na prezent – zapytaj. Będziesz miał pewność, że podarowana rzecz sprawi radość i unikniesz rozczarowania. Wybieraj praktyczne prezenty. Nie ma nic złego w tym, aby zapytać, czego dana osoba potrzebuje – prezent nie zawsze musi być niespodzianką.
  • Czasami jeden większy prezent jest lepszy niż kilka małych. Pamiętasz szkolne Mikołajki i słynne losowanie, komu kupujemy prezent? Ten sam sposób możesz wprowadzić u siebie w domu. Zaproś domowników do losowania. Jeśli chcesz, możesz się też złożyć na większy prezent, zamiast kupować niepotrzebne nikomu drobiazgi.
  • Prezenty to nie tylko rzeczy materialne. Zamiast kupować kolejną parę skarpetek lub płyn do kąpieli, wybieraj prezenty w formie doświadczeń: bilet do teatru, voucher do SPA, karnet na jogę czy kurs szycia.
  • Masz trochę czasu? Świetnie! Przygotuj prezenty własnoręcznie. Domowe konfitury, nalewki, czapki zrobione na drutach – to coś więcej niż tylko przedmioty.
  1. Zadbaj o ekologiczne opakowania
  • Większość z nas ma w domu szufladę z torebkami na prezenty, wstążkami i kokardkami z poprzednich lat – wykorzystaj je.
  • Papier opakowaniowy może jest ładny, ale mało praktyczny i nie jest ekologiczny – po rozpakowaniu prezentu najczęściej trafia do kosza. Wybieraj pudełka i torby, które można wykorzystać kilka razy.
  • Zastanów się, czy prezent, który chcesz podarować, rzeczywiście wymaga dodatkowego opakowania.
  • Zapakuj prezenty kreatywnie. Użyj płóciennych worków, szarego papieru, gazet, dodaj gałązki świeżego świerku lub suszone owoce. Nie masz weny? Internet pełen jest pomysłów na ekologiczne pakowanie prezentów.
  1. Wymień się nietrafionymi prezentami
  • Otrzymany prezent nie trafił w twój gust? Wymień się lub oddaj potrzebującym! Możesz też zorganizować specjalną poświąteczną imprezę dla znajomych z wymianą nietrafionych prezentów.
  1. Wypożycz choinkę i zrób eko ozdoby
  • Choinka żywa czy sztuczna? To dylemat, przed którym większość z nas staje każdego roku. Odpowiedź jest jednak inna – WYPOŻYCZONA. W wielu polskich miastach możesz wypożyczyć choinkę w doniczce. Po Świętach trafi z powrotem do lasu, a na kolejne będzie do wypożyczenia już trochę wyższa.
  • Zrezygnuj ze sztucznych błyskotek i świecidełek – ozdób choinkę samodzielnie wykonanymi dekoracjami, najlepiej z naturalnych materiałów, które nadają się do kompostowania lub zjedzenia. Choinkę możesz ozdobić: laskami cynamonu, suszonymi plasterkami pomarańczy, domowymi piernikami lub łańcuchem z popcornu.
  • Jeśli nie masz zdolności manualnych lub brakuje Ci czasu i musisz kupić ozdoby świąteczne, postaraj się, aby były wykonane z naturalnych tworzyw lub były to przedmioty wysokiej jakości – tylko wtedy przetrwają długie lata i nie zaszkodzą środowisku.
  • Lubisz Święta spędzać przy nastrojowym świetle świec? Kupuj te, które wypalają się do końca.
  1. Nie marnuj jedzenia
  • Zrób listę produktów, których będziesz potrzebować do przygotowania świątecznych potraw i się jej „trzymaj”. Niech Cię nie skuszą niskie ceny i okazje specjalne.
  • Kupuj lokalnie, pamiętając o tym, jaką odległość musi pokonać jedzenie, zanim trafi na talerz. Dzięki temu ograniczysz ślad węglowy i negatywny wpływ transportu produktów na środowisko.
  • Dostosuj ilość jedzenia do liczby zaproszonych osób – stół nie musi się uginać od nadmiaru potraw.
  • Jeśli obchodzisz Święta w większym gronie, ustal, jakie dania mogą przynieść zaproszeni goście. Dzięki temu oszczędzisz swój czas i unikniesz powtarzalności potraw.
  • Postaw na produkty, które długo zachowują świeżość, np. zamiast ciast z kremem, postaw na pierniki i kruche ciasteczka (będą mogły posłużyć również jako prezent lub ozdoba na choinkę).
  • Poproś gości o przyniesienie pojemników wielokrotnego użytku. Będziesz mógł zapakować do nich pozostałe jedzenie.
  • Nie zjedliście wszystkich przygotowanych dań? Zamroź je na później, kreatywnie wykorzystaj lub oddaj potrzebującym w ramach akcji zbierania żywności.
  1. Przede wszystkim ogranicz odpady
  • Z pomocą przyjdzie nam popularna od pewnego czasu idea „zero waste”, co dosłownie oznacza „zero odpadów” – wystarczy odrobina dobrej woli. Najważniejszą zasadą jest 5R:
  1. Refuse – Odmawiaj
  2. Reduce – Redukuj
  3. Reuse – Użyj ponownie
  4. Recycle – Przetwarzaj i przerabiaj
  5. Rot – Kompostuj

Ograniczenie ilości produkowanych śmieci pozytywnie wpłynie na stan środowiska, a przy okazji pozwoli znacząco zmniejszyć wydatki na świąteczne przygotowania.

Istnieje wiele sposobów na to, aby Boże Narodzenie było czasem magicznym i wyjątkowym, nie tylko dla nas i naszych bliskich, ale także dla naszej planety. Coraz poważniejsze i bardziej widoczne konsekwencje zmian klimatu wcześniej czy później wymuszą na nas zmiany, również w postrzeganiu Świąt i w sposobach, na jakie je obchodzimy. Zmiana sposobu myślenia i naszych przyzwyczajeń wymaga wysiłku, jednak warto podjąć ten trud, aby utrzymać nasze środowisko w bezpiecznym i przewidywalnym stanie.

 

 

Źródło: https://klimada2.ios.gov.pl/

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Joanna Frankowska 29-02-2024 10:40:33
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Joanna Frankowska 29-02-2024
Ostatnia aktualizacja: Joanna Frankowska 29-02-2024 10:40:33