Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urzędu Miasta Redy
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Preparaty jodowe


Urząd Miasta w Redzie informuje, że w dniu 4 października2022r. odbyła się konferencja prasowa Wojewody Pomorskiego w sprawie dystrybucji jodku potasu (https://www.gdansk.uw.gov.pl/6136-dystrybucja-jodku-potasu-konferencja-prasowa).

"Wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prof. Krzysztof Sworczak, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii, Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia PUW w Gdańsku i Roman Słowiński, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW w Gdańsku spotkali się dziś z dziennikarzami, by omówić (w przypadku zagrożenia radiacyjnego) przygotowania do ewentualnej dystrybucji jodku potasu na terenie województwa.

- Aktualnie nie ma jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego ale musimy być przygotowani na różne warianty wydarzeń. Rozpoczęliśmy dystrybucję tabletek jodku potasu do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. To działania rutynowe i przewidziane prawem - powiedział wojewoda Dariusz Drelich. - Tabletki z jodkiem potasu są przygotowane dla wszystkich, którzy w wypadku promieniowania radioaktywnego powinni je przyjąć. Finalizujemy działania, by preparaty jak najszybciej znalazły się w docelowych miejscach. Każda gmina / miasto przygotowało punkty dystrybucji. Wykazy punktów dystrybucji będą umieszczone na stronach internetowych urzędów.

Tabletki z jodkiem potasu
•    sól potasowa kwasu jodowodorowego - nieorganiczny związek chemiczny
•    preparat podany w odpowiedniej dawce i we właściwym czasie, blokuje tarczycę przed wchłanianiem radioaktywnego jodu-131, który może powodować raka tarczycy. Tarczyca, już wysycona jodkiem potasu, nie ma miejsca na wchłonięcie radioaktywnego jodu.
•    tabletki z jodkiem potasu chronią tylko przed radioaktywnym jodem, który może trafić do atmosfery w momencie katastrofy nuklearnej. Nie chronią przed innymi rodzajami promieniowania. Jednocześnie jodek potasu chroni tylko przed możliwością wystąpienia raka tarczycy - nie chroni przed innymi nowotworami, które mogą się rozwinąć w wyniku napromienienia
•    tabletki z jodkiem potasu znajdują zastosowanie w przypadku potwierdzonego skażenia radioaktywnego. Nie można ich przyjmować profilaktycznie i na własną rękę, bo można tylko sobie zaszkodzić
•    dawkowanie jodku potasu jest zależne od wieku. Szczególnie narażone na zachorowanie na raka tarczycy z powodu masowego uwalniania promieniotwórczego jodu są dzieci i młodzież do lat 15
•    stosowanie jodku potasu dotyczy przede wszystkim osób młodych. Przyjęta granica wiekowa wynosi ok. 60 lat. U osób starszych ryzyko wystąpienia powikłań jest znacznie większe ni niż zachorowalność na nowotwór tarczycy."Jednocześnie tut. Urząd informuje, że na terenie Gminy Miasto Reda wyznaczono 12 tzw. "Punktów dystrybucji".

Zaplanowanymi na terenie Miasta Redy punktami wydawania preparatu ze stabilnym jodem (PWTJP), w których mieszkańcy Redy będą zaopatrywani w tabletki jodku potasu, będą:

I. PRZYCHODNIE PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ (NZOZ), tj.:

 1. NZOZ Nr 1 – ul. Łąkowa 1, 84-240 Reda
 2. NZOZ Nr 2 – ul. Gdańska 72, 84-240 Reda
 3. NZOZ Nr 3 – ul. Obwodowa 35E, 84-240 Reda
 4. NZOZ Śródmieście – ul. Osadnicza 5, 84-240 Reda
 5. NZOZ Śródmieście – ul. Fenikowskiego 16c/60, 84-240 Reda

      Ww. Punkty będą przygotowane przede wszystkim na obsłużenie osób będących pacjentami danego NZOZ. W ww. Punktach obsługiwane będą osoby, które nie zadeklarowały odbioru preparatów w gminnych placówkach oświatowych.

II. GMINNE PLACÓWKI OŚWIATOWE

1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, ul. Łąkowa 36, 84-240 Reda
2. Zespól Szkolno-Przedszkolny nr 2, ul. Zawadzkiego 12, 84-240 Reda
3. Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Brzozowa 30, 84-240 Reda
4. Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Rekowska 36, 84-240 Reda
5. Szkoła Podstawowa nr 6, ul. Gniewowska 33, 84-240 Reda
6. Przedszkole nr 1, ul. Gniewowska 4, 84-240 Reda
7. Przedszkole nr 2, ul. Łąkowa 27, 84-240 Reda.

Ww. Punkty będą przygotowane przede wszystkim na obsłużenie osób, które zadeklarowały odbiór preparatów w tych Punktach (deklaracje składane przez rodziców/opiekunów uczniów danej placówki oświatowej).


Preparaty jodowe wydawane będą w oparciu o dawkowanie wskazane w wytycznych Wojewody Pomorskiego - przedstawione w ulotce "Profilaktyka jodowa" (załączonej poniżej), tj:

 1. Noworodki od urodzenia do 1 miesiąca życia - jednorazowo 1/4 tabletki (12,5 mg jodu)
 2. Dzieci od 1 miesiąca życia do lat 3 - jednorazowo 1/2 tabletki (25 mg jodu)
 3. Dzieci w wieku powyżej 3 lat do 12 lat - jednorazowo 1 tabletka (50 mg jodu)
 4. Dorośli w wieku do 60 roku życia i dzieci powyżej 12 lat - jednorazowo 2 tabletki (100 mg jodu)
 5. Kobiety ciężarne - jednorazowo 2 tabletki (100 mg jodu).

  UWAGA! W sytuacji uruchomienia dystrybucji preparatów jodowych w ww. „Punktach dystrybucyjnych” tabletki będą wydawane według ww. dawek wskazanych przez Wojewodę. Otrzymany preparat jodowy przyjmowany jest na własną odpowiedzialność.
  W celu ustalenia właściwej dawki i sposobu przyjęcia leku prosimy zapoznać się z ulotką „Profilaktyka jodowa”.

 


Informacje nt. dystrybucji preparatów jodowych dostępne są również na stronie: https://miasto.reda.pl/2022/plan-dystrybucji-tabletek-jodku-potasu-dla-mieszkancow-redy-w-razie-wystapienia-sytuacji-kryzysowej/


 

Zaznaczyć należy, że obecnie preparaty te nie są dostępne w ww. Punktach (zostaną do nich przekazane w przypadku ogłoszenia konieczności dystrybucji preparatów - po otrzymania przez Gminę stosownej dyspozycji od Wojewody).

Po wprowadzeniu działań interwencyjnych - w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego - tabletki jodku potasu będą wydawane w ww. Punktach. 
 

 

 

 

 

 

 

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 ulotka jodek potasu. pdf.pdf (PDF, 62.12Mb) 2022-10-10 15:44:50 397 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Joanna Frankowska 10-10-2022 15:44:50
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Joanna Frankowska 10-10-2022
Ostatnia aktualizacja: Joanna Frankowska 28-10-2022 12:54:05