Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urzędu Miasta Redy
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Jazda w stylu eko

Jazda w stylu eko

Tym, którzy planują wyjazdy, chcielibyśmy przypomnieć, że podróżowanie też może być eko.

Pociąg kontra samolot

Niestety najgorzej pod względem emisji CO2 wypada transport lotniczy. Dlatego jeśli możecie, pojedźcie pociągiem – to najbardziej ekologiczny środek transportu.

Z raportu opublikowanego przez serwis EcoPassenger (korzystającego z danych GOEURO) porównującego 15 tras wynika, że wybór pociągu zamiast samolotu nie tylko przyczynia się do mniejszej emisji CO2, ale pozwala zaoszczędzić również czas*.

*Autorzy raportu uwzględnili czas podróży na/z lotniska za pomocą transportu publicznego, czas odprawy lotniskowej oraz czas przelotu z miasta A do miasta B.

Kolejowa podróż z Londynu do Paryża okazała się – poprzez mniejszą o ponad 106,3 kg emisję dwutlenku węgla – znacząco bardziej przyjazna środowisku, przy prawie identycznym czasie podróży dla obu środków transportu.

Najwięcej czasu zyskali pasażerowie pociągu na trasie z Brukseli do Paryża – aż 2 godziny i 38 minut.

Jednak autem?
Jeśli mimo wszystko musicie wybrać się w dłuższą podróż autem, zabierzcie ze sobą współpasażerów. Pokonując 1000 km samotnie w dużym aucie, emitujecie aż 250 kg CO2.  Natomiast podróżując z 3 współpasażerami, zmniejszacie emisję do 50 kg CO2 na osobę.

Zanim jednak wyruszycie w podróż, zadbajcie o odpowiednie przygotowanie auta. Zastosujcie się do poniższych eko wskazówek, a zaoszczędzicie również do 25% na tankowaniu:

  • Pozbądźcie się niepotrzebnego balastu. Ciężki samochód zużywa więcej paliwa, bo potrzebna jest odpowiednio większa siła do wprawienia go w ruch. Wyjmijcie zbędne rzeczy z samochodu. Każdy kilogram nieprzydatnego bagażu przyczynia się do gorszych osiągów i większego spalania. Eksperci szacują, że 100 kg dodatkowego balastu to nawet 0,7 l/100 km więcej.
  • Jeśli nie przewozicie rowerów lub dużego bagażu, zdejmijcie bagażnik z dachu. Pusty będzie niepotrzebnie stawiał opór powietrza i tym samym zwiększał zużycie paliwa. Jeżdżenie z pustym boksem dachowym to spalanie dodatkowych 1-2 l/100 km, co rocznie daje kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt litrów wypalonych na marne.
  • Zadbajcie o odpowiednie ciśnienie w oponach. Niedopompowane koła mogą powodować nawet 10% wzrost spalania. Najlepiej sprawdzać je przy każdym tankowaniu, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc. Jak pokazują badania, aż trzy czwarte polskich kierowców jeździ z niewłaściwym, najczęściej za niskim poziomem ciśnienia w oponach.
  • Starajcie się utrzymywać stałą prędkość. Jeśli macie tempomat, stosujcie go tylko na prostych odcinkach dróg. W czasie jazdy po górzystym terenie niepotrzebnie będzie hamował lub zwiększał obroty i pobierał więcej paliwa. Jadąc z górki, zdejmijcie nogę z gazu (auto siłą rozpędu nie zwolni, a może nawet przyspieszyć). Zbliżając się do wzniesienia, dodajcie nieco gazu i pozwólcie, by auto samo wjechało tak wysoko, jak się uda.
  • Jeśli zbliżacie się do skrzyżowania czy z innego powodu musicie wytracić prędkość, pomagajcie sobie redukowaniem biegów. Nie dość, że zmniejsza to zużycie hamulców, to jeszcze podczas hamowania silnikiem auto nie zużywa ani kropli paliwa.
  • Jeśli wasze auto nie ma systemu start-stop, podczas postojów trwających więcej niż kilkanaście sekund wyłączajcie silnik. Na przykład przed przejazdem kolejowym lub kiedy zapali się czerwone światło, a wy jesteście dalej w kolejce – będziecie mieć czas na ponowne uruchomienie i płynne ruszenie z miejsca.
  • Używajcie klimatyzacji tylko wtedy, gdy jest rzeczywiście potrzebna. Włączona klimatyzacja oznacza spalanie od 0,5 do nawet 2 l/100 km większe. Jadąc nocą czy w chłodne dni, pozostawcie sam nawiew. W dzień parkujcie w cieniu, unikając nagrzewania auta.

Źródła informacji: GoEuro oraz mistrzowiebezpieczenstwa.wp.pl

 

 

Źródło: https://klimada2.ios.gov.pl/

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Joanna Frankowska 29-02-2024 11:04:34
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Joanna Frankowska 29-02-2024
Ostatnia aktualizacja: Joanna Frankowska 29-02-2024 11:04:34