Wyjazdy all inclusive?
Wyjazdy all inclusive?
olacy uwielbiają wyjazdy all inclusive. Jak podają statystyki portalu Wakacje.pl, aż 78,2 proc. Polaków, jadąc na urlop, wybiera właśnie tę opcję. Powód? Głównie ze względu na jedzenie. Nie chcemy przejmować się przyziemnymi kwestiami, takimi jak: co zjeść, jaką restaurację wybrać na posiłek oraz ile wydać, by nie przepłacić. W kurortach często ceny są znacznie zawyżone. Dla wygody wybieramy wyżywienie all inclusive. Nie chcemy niczego sobie żałować i odkładamy na bok wszelkie diety. Wiadomo, kulinarne szaleństwo, jedzenie bez ograniczeń – to jest to, co lubimy najbardziej. Jak tu nie spróbować rogalików, owoców, mięs w pięciu różnych smakach, pysznych sałatek i ciast. Oczami zjedlibyśmy wszystko. Krążymy więc między stołami i kociołkami, nakładając sobie na talerze bez umiaru. A chwilę później? No właśnie. Już po chwili okazuje się, że nasz żołądek jest dużo mniejszy niż porcja jedzenia przyniesiona do stolika na talerzu. Resztki pożywienia lądują w koszu. I niby wydaje nam się, że to błahostka, a jednak… Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Portal Spożywczy, średniej wielkości hotel w centrum miasta w ciągu roku wyrzuca jedzenie warte ponad 1,5 mln zł.
Najwięcej żywności marnuje się w obiektach, które proponują rozwiązanie all inclusive, gdzie goście mają pełną swobodę w doborze dań. Przejedzenie i monotonia serwowanych dań sprawiają, że na talerzach zostają spore ilości jedzenia. Portal Plus Biznesu wylicza, że w hotelach na straty idzie aż 50 proc. jedzenia serwowanego w formie bufetów.
Co robią hotele, by zapobiegać marnowaniu żywności?
Hotelowe restauracje coraz częściej stawiają na mniejsze talerze, by goście nakładali sobie wyłącznie tyle, ile są w stanie zjeść. Część posiłków serwowana jest w postaci już gotowych porcji, zamiast w większych misach lub na półmiskach. W najgorszym wypadku jedzenie, które zostało na tacach po zakończonym posiłku, ponownie trafia do bufetu. Na szczęście nie jest to praktyka powszechnie stosowana przez hotele. Najczęściej, aby zachować wysoką jakość serwowanych potraw pozostałości zalegające w bufecie są wyrzucane. Tylko w jednym z warszawskich hoteli w ciągu tygodnia wyrzucanych jest około 700 kg jedzenia!
Co Ty możesz zrobić?
Następnym razem, zanim zaczniesz nakładać sobie jedzenie na talerz, zrób rundkę wstępną i przemyśl, co chciałbyś zjeść. Nakładaj sobie mniejsze porcje, przecież zawsze będziesz mógł sięgnąć po dokładkę ????
A w domu?
Sytuacja w domach wygląda niestety bardzo podobnie. Złe planowanie zakupów, niewykorzystywanie składników, gotowanie zbyt dużych ilości jedzenia prowadzi do dużych strat. W Europie wyrzuca się średnio ok.179 kg żywności/osobę rocznie. Szacuje się, że w samej Polsce wynik ten wynosi aż 247 kg, gdzie do kosza najczęściej trafia aż 50% kupionego pieczywa oraz 1/3 warzyw i wędlin*.
Według badania, przeprowadzonego w 2018 roku na zlecenie Tesco Polska aż 62,7% Polaków wyrzuca jedzenie przynajmniej raz w miesiącu.10,4% ankietowanych przyznało, że marnuje żywność codziennie, 32,1% – raz w tygodniu. Jednocześnie, zaledwie 26,4% Polaków deklaruje, że nigdy nie marnuje żywności. Najwięcej żywności marnują ludzie młodzi, aż 77% respondentów w wieku 19-24 lata zadeklarowała, że wyrzuca żywność przynajmniej raz w miesiącu.**
Wśród powodów marnotrawienia żywności przez polskie gospodarstwa domowe najczęściej wskazujemy przeoczenie terminu przydatności do spożycia danego produktu (34% wskazań). Wciąż duża część z nas nie odróżnia daty przydatności do spożycia, od daty minimalnej trwałości produktu. Inne powody wyrzucania żywności to: 15% – zbyt duże zakupy, 13% – niesmaczne produkty, 12% – zakup złego jakościowo produktu, 10% – zbyt duże porcje posiłków, 9% –niewłaściwe przechowywanie żywności, 2% – brak pomysłów na wykorzystanie składników do przygotowania różnych dań, 1% – brak listy niezbędnych produktów w trakcie zakupów.***
Marnotrawienie żywności a wpływ na klimat
Produkcja żywności jest istotnym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Emisje te powstają na każdym etapie cyklu życia produktów spożywczych – od produkcji surowców roślinnych i zwierząt w gospodarstwach rolnych, przez ich transport, przetwarzanie, produkcję różnego rodzaju produktów, produkcję opakowań dla nich, aż po ich dystrybucję. Dlatego też im dalej w łańcuchu rolno-spożywczym powstają straty i marnotrawione jest jedzenie (np. w dystrybucji czy w gospodarstwach domowych), tym większy jest ślad węglowy i negatywny wpływ na klimat.
Pamiętajmy! Od naszych świadomych wyborów i codziennych czynności (robienia zakupów i planowania posiłków) zależy więcej niż nam się wydaje.
Źródła: Portal Spożywczy, portal Puls Biznesu, portal wakacje.pl
*Gustavsson J., Cederberg C., Sonesson U., van Otterdijk R., Meybeck A., Wpływ marnowania żywności na zmianę klimatu, www.pkeom.pl/uploads/Wplyw_marnowania_zywnosci_na_zmiane_klimatu_KK_web_strony.pdf , 2011
**Tesco Polska, 2018: Badanie przeprowadzone przez ośrodek badawczy SW Research Wciąż wyrzucamy zbyt dużo jedzenia. Dostępne na: http://www.tesco-polska.pl/pl/aktualno%C5%9Bci/centrum-prasowe/article/wciaz-wyrzucamy-zbyt-duzo-jedzenia
*** Bank Żywności SOS w Warszawie
Źródło: https://klimada2.ios.gov.pl/
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Joanna Frankowska | 29-02-2024 11:12:25 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Joanna Frankowska | 29-02-2024 |
Ostatnia aktualizacja: | Joanna Frankowska | 29-02-2024 11:12:25 |