Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urzędu Miasta Redy
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY POMORSKIEJ z dnia 13 maja 2024r. w sprawie ustanowienia strefy objętej zakażeniem afrykańskim pomorem świń na terenie województwa pomorskiego

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY POMORSKIEJ
z dnia 13 maja 2024r.
w sprawie ustanowienia strefy objętej zakażeniem afrykańskim pomorem świń na terenie województwa pomorskiego.
Do strefy należą:
1?? gminy Cedry Wielkie, Kolbudy, Pruszcz Gdański i Suchy Dąb w powiecie gdańskim;
2?? gminy Przodkowo i Żukowo w powiecie kartuskim;
3?? gminy Kosakowo i Puck w powiecie puckim;
4?? gminy Reda, Rumia, Szemud i Wejherowo w powiecie wejherowskim;
5?? miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Sopot.
???? Strefa zakażenia zostanie oznakowana żółtymi tablicami ostrzegawczych "UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ STREFA OBJĘTA SKAŻENIEM U DZIKÓW". ????
"Strefa zakażenia", co to oznacza w praktyce?
"Strefę zakażenia", inaczej strefę II, wprowadza decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2024/1310 z dnia 6 maja 2024 r. (Dz. U. UE. L. z 2024 r. poz. 1310).
???? Jako państwo członkowskie UE, zostaliśmy zobowiązani do m.in do zastosowania dodatkowych wymagań bioasekuracyjnych tj. hodowcy trzody chlewnej zobowiązani są m.in. posiadać maty dezynfekcyjne przed wjazdem do gospodarstwa oraz do utylizacji wszystkich padłych, odstrzelonych oraz odłowionych dzików, po wcześniejszym badaniu w kierunku ASF.
???? Nie ma ograniczeń w zakresie pozyskiwania mięsa pochodzącego z uboju na użytek własny, po wcześniejszym zgłoszeniu do odpowiednio terytorialnego Powiatowego Lekarza Weterynarii; trzoda chlewna, może być kierowana do uboju wyłącznie do zakładów wskazanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii; brak jest ograniczeń w przemieszczaniu przesyłek żywności pochodzenia zwierzęcego do innych Państw UE oraz większości krajów trzecich; restrykcje nie wpływają na działanie portów morskich na terenie Gdańska oraz Gdyni.
???? Rozporządzenie obowiązuje do 24 lipca 2024 roku.
Dokładamy wszelkich starań aby uniemożliwić dzikom przemieszczanie się poza strefę objętą zakażeniem tj. współpracujemy z GDDKiA w celu uszczelnienia przejść, kanałów i węzłów komunikacyjnych wzdłuż m.in. obwodnicy Trójmiasta, a we współpracy z kołami łowieckimi i Lasy Państwowe zwiększyliśmy odłów sanitarny.
 
źródło: https://www.facebook.com/PUWGdansk
 

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 Rozporządzenie Wojewody Pomorskiego z dnia 13.05.2024 r.- strefy objęte zakażeniem ASF.pdf (PDF, 200.62Kb) 2024-05-14 09:29:22 38 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Dorota Kobiella 14-05-2024 09:29:22
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Dorota Kobiella 14-05-2024
Ostatnia aktualizacja: Dorota Kobiella 14-05-2024 09:29:22