Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urzędu Miasta Redy
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Analiza strategii adaptacyjnych wybranych państw europejskich oraz ocena przydatności i możliwości wykorzystania w Polsce zidentyfikowanych rozwiązań

Analiza strategii adaptacyjnych wybranych państw europejskich oraz ocena przydatności i możliwości wykorzystania w Polsce zidentyfikowanych rozwiązań

 

W listopadzie 2020 r. na zlecenie Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego wykonana została Analiza rozwiązań wprowadzanych w innych państwach europejskich w zakresie strategii, narzędzi prawnych i ekonomicznych pozwalających na przygotowanie gospodarki i społeczeństwa do zmian klimatu i przystosowanie do tych zmian.

Głównym celem opracowania była identyfikacja i ocena przydatności oraz możliwości wykorzystania w Polsce rozwiązań w zakresie adaptacji do zmian klimatu wykorzystywanych w wybranych krajach Europy. Szczegółowym badaniem objęto osiem państw europejskich: Austrię, Francję, Niemcy, Litwę, Hiszpanię, Szwajcarię, Finlandię oraz Holandię. Analiza obejmowała przegląd i ocenę dokumentów strategicznych[1] ww. państw europejskich oraz przewidzianych w nich strategii/polityk związanych z przygotowaniem gospodarki i społeczeństwa do zmian klimatu.

W opracowaniu wykorzystano następujące źródła informacji o dokumentach strategicznych dotyczących adaptacji do zmian klimatu:

  1. baza danych Europejskiej Agencji Środowiska Climate-ADAPT na temat adaptacji do zmian klimatu,
  2. zestawienia z oceny poziomu zaawansowania adaptacji do zmian klimatu dokonanej przez Komisję Europejską w 2018 r. tzw. 2018 Evaluation Package,
  3. zasoby internetowe instytucji poszczególnych krajów odpowiedzialnych za strategiczne planowanie adaptacji do zmian klimatu.

Przegląd i ocena dokumentów została dokonana w odniesieniu do:

  1. analizy warunków i prognoz dotyczących danego państwa,
  2. określenia grup na których oddziałują narzędzia/instrumenty; grup szczególnie zainteresowanych narzędziem/instrumentem; oczekiwań interesariuszy,
  3. sposobu uwzględnienia scenariuszy skutków zmian klimatu i adekwatnych strategii,
  4. proponowanych rozwiązań i narzędzi – prawnych, ekonomiczne, informacyjnych, partnerstwa i z zakresu zarządzania,
  5. oceny zdolności do realizacji poszczególnych scenariuszy.

Analizą objętą następujące sektory/obszary: budownictwo, urbanistykę, ochronę środowiska, różnorodność biologiczną, ekosystemy, gospodarkę wodną, obszary morskie, zdrowie, rolnictwo i leśnictwo, rybołówstwo, energię i przemysł, transport i infrastrukturę, turystykę oraz obszary o szczególnych uwarunkowaniach geograficznych.

Z treścią opracowania można zapoznać się TUTAJ PDF (1,6 MB).

Przeprowadzony przegląd posłużył jako podstawa oceny przydatności i możliwości wykorzystania w Polsce zidentyfikowanych rozwiązań w zakresie adaptacji do zmian klimatu stosowanych w innych państwach europejskich.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią analizy!


[1] Strategie adaptacji, plany adaptacji.

 

Źródło: https://klimada2.ios.gov.pl/

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Joanna Frankowska 29-02-2024 08:55:17
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Joanna Frankowska 29-02-2024
Ostatnia aktualizacja: Joanna Frankowska 29-02-2024 08:55:17