Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urzędu Miasta Redy
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Razem wprowadzamy Europejski Zielony Ład

Razem wprowadzamy Europejski Zielony Ład

Zmiany klimatu są zagrożeniem dla europejskiej gospodarki, infrastruktury, bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia publicznego, różnorodności biologicznej i stabilności politycznej. W grudniu 2019 roku Unia Europejska przyjęła kompleksową strategię dotyczącą ochrony środowiska oraz przeciwdziałaniu zmianom, według której w 2050 roku Europa ma stać się neutralna dla klimatu. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć realizację ambitnych celów UE?

Cele wyznaczone w Europejskim Zielonym Ładzie, to m.in.:  

1. Poprawa efektywności energetycznej, która może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii w UE o połowę w porównaniu z 2005 r., odnosi się zarówno do energooszczędności urządzeń, jak i budynków. Nowe budynki budowane są zgodnie z odpowiednimi normami, stare budownictwo zostanie przystosowane dzięki unijnej pomocy finansowej.

Co możesz zrobić?
– Używaj urządzeń rozsądnie. Pamiętaj o wyłączeniu ich, gdy z nich nie korzystasz. Pamiętaj, że energię pobierają także sprzęty w trybie czuwania i ładowarki zostawione w kontakcie.
– Wybieraj energooszczędne sprzęty AGD i RTV. Od marca 2021 zmienią się normy energooszczędności – najbardziej energooszczędne urządzenia, które do tej pory były oznaczone jako A+++, teraz będą oznaczone jako klasa C.
– Zadbaj o termomodernizację swojego mieszkania/domu, tak by ograniczyć utratę ciepła zimą i chłodu latem – pomyśl o szczelnych oknach, drzwiach, dachu i ociepleniu ścian.

2. Wdrożenie odnawialnych źródeł energii, które pozwolą na zmniejszenie emisji CO2 i sprostają rosnącym potrzebom. Plan zakłada, że do 2050 roku ponad 80% energii elektrycznej będzie pochodzić z OZE i będzie stanowić połowę końcowego zapotrzebowania na energię w UE. Aby nadążać za rosnącym popytem, obecny poziom produkcji ma wzrosnąć co najmniej dwukrotnie.
Wdrożenie energii odnawialnej stworzy możliwość dekarbonizacji takim sektorom, jak ciepłownictwo, transport i przemysł.

Co możesz zrobić?
– Zmień sposób ogrzewania Twojego domu – wybierz nisko- i zeroemisyjne urządzenia, np. panele solarne lub pompę ciepła.
– Pozyskuj zieloną energię do zasilania sprzętów elektrycznych, np. z paneli fotowoltaicznych.
– Sprawdź, czy Twój dostawca energii korzysta z odnawialnych źródeł energii (OZE).

3. Czysta, bezpieczna i połączona mobilność. Obecnie transport odpowiada za1/4 emisji gazów cieplarnianych w UE. Modernizacja wszystkich rodzajów transportu przyczyni się do redukcji emisji do atmosfery, a przez to zapewni nam lepszą jakość powietrza, pozwoli na osiągnięcie niższego poziom hałasu i ruchu bezwypadkowego.
Zmiany będą dotyczyć planowania przestrzennego, szczególnie w miastach. Szczególny nacisk będzie położony na rozbudowę bezpiecznych ścieżek dla mieszkańców poruszających się na rowerach i pieszo. Ułatwienia będą się wiązały z poszerzaniem usług wypożyczania aut i rowerów. Transport publiczny będzie wyłącznie zeroemisyjny. Duże inwestycje pozwolą rozwinąć połączenia kolejowe, tak aby podróże pociągiem mogły częściowo zastąpić wysokoemisyjne loty samolotem.

Co możesz zrobić?
– Kupując auto, zwróć uwagę na jego emisyjność.
– Zabieraj pasażerów i stosuj zasady eco-drivingu, aby ograniczyć emisję szkodliwych spalin.
– Planuj podróż, wybierając trasy, które pozwolą Ci możliwie najszybciej dotrzeć do celu.
– Ogranicz podróże służbowe – tam, gdzie jest to możliwe, organizuj spotkania on-line.
– Kupuj produkty lokalne, które nie musiały być transportowane na duże odległości.
– Ogranicz loty samolotem – jeżeli to możliwe rozpatrz możliwość podróży pociągiem.  

 

4. Konkurencyjny przemysł i o obiegu zamkniętym. Utrzymanie konkurencyjności przemysłu UE – obecnie jednego z najwydajniejszych na świecie – powiązano z efektywnym wykorzystaniem zasobów i rozwojem gospodarki o obiegu zamkniętym. Wraz ze wzrostem popularności recyklingu, produkcja wielu dóbr przemysłowych, takich jak stal, szkło i tworzywa sztuczne, stanie się bardziej zasobooszczędna i mniej emisyjna.
Unia Europejska zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre emisje przemysłowe będą trudne do wyeliminowania, ale zaleca, by je zmniejszać, a wytworzony CO2 wychwytywać, przechowywać i wykorzystywać. Zaleca wykorzystanie wodoru odnawialnego i biomasy, które mogą zastąpić paliwa kopalne jako surowiec do niektórych procesów przemysłowych, takich jak produkcja stali.

Co możesz zrobić?
– Segreguj odpady. Pamiętaj, że śmieci są źródłem surowców.
Unikaj plastiku tam, gdzie to tylko możliwe.
– Nie kupuj produktów niepotrzebnie opakowanych w plastik. Wybieraj te w opakowaniach nadających się do recyklingu, np. szklanych.
– Naprawiaj i przekazuj innym – zamiast wyrzucać.


5. Infrastruktura i połączenia. Ukończenie transeuropejskich sieci transportowych i energetycznych umożliwi sprawniejsze funkcjonowanie gospodarki oraz szybszą wymianę materiałów, produktów albo informacji. Oszczędzanie czasu pozwoli na ograniczanie emisji.
Odpowiednia infrastruktura wesprze m.in. rozwój cyfryzacji oraz umożliwi dalszą integrację sektorów, w tym inteligentnej energii elektrycznej, sieci danych/informacji oraz rurociągów wodorowych.

 

Co możesz zrobić?
– Korzystaj z e-usług i pomagaj je rozwijać.
– Kupuj lokalne produkty, które nie musiały być transportowane z daleka – w ten sposób przyczynisz się do zmniejszenia śladu węglowego.

 

6. Bioekonomia i natu­ralne pochłaniacze dwutlenku węgla.

Założono, że w gospodarce o zerowej emisji potrzebne będzie efektywniejsze wykorzystanie biomasy. Jej zwiększona produkcja musi pochodzić ze zrównoważonych źródeł, aby zagwarantować, że lasy i inne ekosystemy pochłaniające emisje w UE nie ulegną degradacji.
Produkcja rolna prowadzi do emisji nie tylko CO2, ale także innych gazów cieplarnianych, takich jak podtlenek azotu i metan. UE zaleca wydajne i zrównoważone metody produkcji, które pomogą zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych z sektora rolnictwo.
Procesy rewitalizacji zdegradowanych terenów leśnych oraz ochrona terenów podmokłych i torfowisk przyczynią się do poprawy skuteczności pochłaniania CO2 z atmosfery i pomogą w osiągnięciu ujemnych emisji.

 

Co możesz zrobić?
– Sadź drzewa – to najlepsze pochłaniacze CO2.
– Sprawdzaj, czy produkty z drewna i papieru są oznaczone certyfikatem świadczącym o tym, że zostały pozyskane z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony (np. FSC).
– Oszczędzaj papier i pamiętaj, by ten zużyty trafił do odpadów segregowanych.
– Jeśli jesteś rolnikiem, ogranicz stosowanie nawozów sztucznych, które zubożają glebę.
– Wybieraj produkty ekologiczne.
– Pomyśl o zmianach w diecie. Ogranicz spożywanie mięsa – jego produkcja zostawia wysoki ślad węglowy i powoduje dużą emisję metanu.
– Nie niszcz lasów i terenów podmokłych.

Działajmy wspólnie!

Tylko poprzez ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do 1,5°C świat może uniknąć najgorszych skutków klimatycz­nych i zmniejszyć prawdopodobieństwo ekstremalnych zjawisk pogodowych. Niezbędne są natychmiastowe i zdecy­dowane działania. Możemy je podejmować zarówno na szczeblu międzynarodowym i krajowym, wprowadzając nowe przepisy i regulacje, a także lokalnie – na poziomie indywidualnym, zmieniając nasz sposób myślenia i codzienne nawyki. Wspólnie możemy zaprowadzić Zielony Ład.

 


Więcej informacji na temat neutralności klimatycznej przeczytasz w bezpłatnej publikacji wydanej przez Unię Europejską.

Komunikat Komisji Europejskiej na temat Europejskiego Zielonego Ładu przeczytasz tutaj>>

 

 

Źródło: https://klimada2.ios.gov.pl/

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Joanna Frankowska 29-02-2024 10:46:18
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Joanna Frankowska 29-02-2024
Ostatnia aktualizacja: Joanna Frankowska 29-02-2024 10:46:18